mieszkania bezczynszowe

dlaczego mieszkanie bezczynszowe?

W mieszkaniach bezczynszowych, które nie mają części wspólnych nie ponosi się kosztów administracji, funduszu remontowego, kosztów sprzątania, konserwacji windy czy oświetlania klatki schodowej.
Nie ma opłat za zarządzanie nieruchomością, czyli czynszu.
Istnieje tam również możliwość instalacji kominka. Przewidziane są dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Mieszkańcy „bezczynszówek” płacić będą koszty faktycznie zużytych mediów, takich jak: energia elektryczna, woda czy gaz.
Mieszkańcy ponoszą wydatki jedynie za utrzymanie swoich mieszkań. Osoby, które zamieszkają w inwestycjach bezczynszowych będą mieć jedynie trzech, a nie kilkudziesięciu sąsiadów w swoim budynku.
Każdy lokal mieszkalny wyposażony będzie w piec grzewczy dlatego lokatorzy indywidualnie zdecydują o temperaturze ciepłej wody i ogrzewania. Koszty ewentualnych wydatków czy remontów w przyszłości mieszkańcy będą musieli uzgadniać tylko z kilkoma sąsiadami. Tak jak w domach jednorodzinnych nie ma tu obowiązku płacenia czynszu.
Projekt mieszkań bezczynszowych zakłada nowatorskie podejście do realizacji mieszkań w Polsce. Osoby mieszkające w domu lub segmencie ponoszą spore wydatki za możliwość korzystania z wygodnej przestrzeni, czy też działki z ogródkiem. Koncepcja mieszkań bezczynszowych umożliwia to samo tyle, że za niższą cenę zakupu i utrzymania nieruchomości.
Właściciel mieszkania sam będzie kontrolował wydatki i decydował o kosztach eksploatacji. Zakup mieszkania bezczynszowego nie wiąże się z koniecznością zakupu garażu czy miejsca postojowego na samochód. Każde z mieszkań ma wydzielone miejsce parkingowe przed budynkiem lub na wjeździe swojej działki.
Właściciel mieszkania sam będzie kontrolował wydatki i decydował o kosztach eksploatacji. Budynki z mieszkaniami bezczynszowymi charakteryzują się niską zabudową, własnym ogródkiem i miejscem postojowym, zarówno dla rodziny mieszkającej na parterze jak i w mieszkaniach na piętrze.

porównanie kosztów utrzymania mieszkania bezczynszowego własnościowego a mieszkania z zasobów spółdzielni mieszkaniowej

Miesięczne koszty eksploatacji mieszkania ≈65 m²
swojem
Spółdzielnia
RAZEM (koszty roczne):
4444,00 zł
10872,00 zł
RAZEM (koszty miesięczne):
370,00 zł
906,00 zł
Własność
Pełna
Odrębna własność
z udziałem w gruncie
Grunt
Własność
Użytkowanie wieczyste
Wiek bloku w latach
Nowy
~ 35 lat
Wiek instalacji w latach
Nowe
~ 35 lat
Bezpłatne własne miejsce postojowe
Tak
Nie
Ilość rodzin w bloku
4
≈40
Hałas
NIE
TAK
Liczba pięter
1
≈7
Liczba klatek w bloku
2
≈5
Gwarancja
24 MIESIĄCE
Brak
Czynsz
Brak
≈275 zł
C.O.
150 zł
215 zł
Fundusz remontowy
50 zł
170 zł
Gaz*
BRAK
30 zł
Podgrzanie wody*
BRAK
35 zł
C.W.U.*
BRAK
21 zł